Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2024

 

flaga i godło Polski

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024

Gmina Sierakowice po raz kolejny przystąpiła do realizacji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024, który w całości finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Realizatorem zadania na terenie naszej gminy jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowicach. Na realizację ww. zadania gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 1 108 332 zł - umowa o finansowanie zadania została zawarta w lutym 2024 r.

Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla:

  1. dzieci do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz 
  2. osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.

Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70% uczestników Programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją. Zgodnie z założeniami, Program ten ma ograniczyć skutki niepełnosprawności oraz aktywizować osoby z niepełnosprawnością, przeciwdziałać ich dyskryminacji czy też wykluczeniu społecznemu.

Poza tym co wskazano powyżej usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:

  • wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce;
  • załatwianiu spraw urzędowych;
  • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
  • zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika programu wynosi nie więcej niż:

  1. 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną oraz orzeczenia równoważne;
  2. 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenia równoważne;
  3. 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie
    o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną oraz równoważne;
  4. 360 godzin rocznie dla osób  z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie
    o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci do 16 r.ż. z orzeczeniem
    o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i
     edukacji.

W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901.), usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie finansowane z innych źródeł. Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach programu uczestnik nie ponosi odpłatności.

Więcej informacji na stronie: asystent osobisty osoby z niepelnosprawnościa-edycja-2024

Szczegółowych informacji na temat Programu udzielają pracownicy socjalni w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sierakowicach, ul. Lęborska 34, tel. 58 681 93 92.

 

 

Wytworzył:
Karolina Radowska-Jarząbek
(2024-02-16)
Udostępnił:
Grzenkowicz Ewa
(2024-02-16 09:03:09)
Ostatnio zmodyfikował:
Grzenkowicz Ewa
(2024-07-25 10:03:25)